Jeśli wydawało Ci się, że dostosowanie się do pełnego korzystania z pierwszych 3 omówionych tu kluczy jest trudne, to muszę Cię zmartwić. Nie ma nic za darmo – chcesz, aby Twoje życie się odmieniło? Musisz nad tym popracować, a jest to proces, który trwa i wymaga też od Ciebie wysiłku! Przeciętny człowiek posiada wiele ułomności i to dzięki czytaniu książek może dojść do tego, jakie to są wady w postępowaniu i odbieraniu świata.
Norman Vincent Peale uważa, że: „Brak pewności siebie wydaje się jednym z największych problemów osaczających współczesnych ludzi”. A z czego to wynika? Chodzi o przekonania – o coś, co wydaje nam się prawdą, a potrafi trzymać nas w biedzie, poczuciu winy i ogólnie ciągnąć w dół. Richard Bandler podkreśla wręcz: „To interesujące, jak bardzo ludzie potrafią być pewni swoich wątpliwości” – na przykład kiedy twierdzą, że nie da się ich pokochać.
Richard Bandler w książce TransFormacja. Hipnoza dla każdego napisał: „Ludzie trwają w skrajnie nieprzyjemnych sytuacjach tylko dlatego, że się przyzwyczaili”. Co więcej, uważa on, że „Ludzie są nieszczęśliwi, ponieważ poświęcają na to tak wiele czasu, że docierają do punktu, w którym stają się mistrzami nieszczęścia. To jest coś więcej niż nawyk, to opanowanie pewnego zachowania do perfekcji”. A skoro są perfekcjonistami, to najczęściej nie dopuszczają do obalenia wypracowanych schematów, a do tego jak twierdzi Joe Vitale: „Niektórzy żyją przeszłością, ponieważ boją się, że nigdy już nic nie osiągną”.
Joe Vitale podsumowuje to wszystko w następujący sposób: „Większość ludzi spędza swoje życie, tkwiąc w pudełku swoich przekonań. (…) Usprawiedliwienia i przekonania. Jeśli się w nie uwikłasz, zablokują Cię”. Anthony de Mello rzuca więcej światła w temacie przekonań: „Jest tylko jedna przyczyna nieszczęścia: fałszywe przekonania, które masz w głowie, przekonania tak popularne, tak ogólnie uznane, że nigdy nie wpadasz na to, by je podważyć”. Czy chcemy tkwić zablokowani w tym pudełku? Zdecydowanie NIE! Pojawia się tylko pytanie, jak ten stan życia zmienić? Należy zacząć od przeglądu akceptowanych przez siebie przekonań, a następnie zgodnie z sugestią Joego Vitale: „Możesz pozbyć się przekonań, których nie chcesz, i zastąpić je takimi, które lepiej Ci służą”.
A skąd owe przekonania zagnieździły się w naszej głowie i są konserwowane przez naszą podświadomość? Na to pytanie odpowiada Vitale: „Najgłębsze przekonania, które wpoili w nas rodzice, rzadko są kwestionowane. Aby się obudzić, poddaj je wszystkie w wątpliwość. (…) Zmień swoje wnioski lub przekonania co do wydarzeń, które miały miejsce w Twojej przeszłości, a będziesz mógł zmienić sposób, w jaki dzisiaj przeżywasz swoje życie. Niektóre przekonania naprawdę mogą podcinać nam skrzydła”. A może masz problemy i nie dostrzegasz jednak, jakie to przekonania podcinają skrzydła? Przykładowo możemy czuć się mało wartościowi, bo… i tu następuje cała lista argumentów zakodowanych w naszej głowie. Z tego powodu uważamy np., że nie zasługujemy na prawdziwy szacunek i miłość, ale za tym idą konsekwencje, na które zwraca uwagę Marta Hiatt „Ludzie traktują Cię tak, jak Ty sam siebie traktujesz. Jeśli czujesz do siebie nienawiść, nie pozwolisz się też innym kochać”. W tym przypadku przekonanie co do wartości swojej osoby należy zamienić na pozytywne, wówczas konsekwencją tego faktu będzie to, co sugeruje Mike Dooley „Im bardziej będziesz lubił samego siebie, tym większą sympatią będą Cię darzyli inni”.
Często jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo dużo wyłącznie zmieniając swoje podejście do samego siebie i otaczającego nas świata. W książce Sekret szczęścia – 7 fundamentów życiowej radości, której autorami są Marci Shimoff i Carol Kline, napisano: „Jeśli coś Ci się nie podoba, zmień to. Jeśli nie możesz tego zmienić, zmień swoje nastawienie. Nie narzekaj”. Tak – zmiana swego nastawienia wiele nas nie kosztuje, bo jest konsekwencją zmiany dotychczasowych blokujących nas przekonań. Zmień zatem swoje podejście do życia, a po wdrożeniu działań opartych o wymienione klucze do sukcesu postaraj się (zgodnie z deklaracją wymyśloną przez Joego Vitale): „Mówić o zdrowiu, szczęściu i powodzeniu każdemu, kogo spotkasz. Poświęcać tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych”.
Dlaczego jeszcze warto się zmieniać? Jak podaje Brian Tracy: „Problemy finansowe są przyczyną rozpadu blisko 80% związków, zatem, rozwinięcie w sobie odpowiednich zdolności i kształcenie się w kierunku podniesienia własnej wartości to coś, co jesteś winien sobie i swojemu partnerowi” – potwierdza to Joe Vitale, podsumowując: „Poziom poczucia własnej wartości przekłada się na wartość Twojego konta bankowego” – to chyba jeden z ważniejszych argumentów, aby przeczytać opisane tu sugestie do końca i wyciągnąć własne wnioski.
Wprowadzone zmiany początkowo mogą wydawać nam się nieco sztuczne, ale po pewnym czasie powinny rzeczywiście doprowadzić do wzrostu naszej samooceny, w pewnym momencie zaczniemy postrzegać w sposób naturalny świat w inny sposób. Dostrzeżemy przy tym słuszność wniosku wysnutego przez Joego Vitale, że: „Wolność bierze się z braku przywiązania do tego, co mówią albo robią inni”. W tym momencie przydatne stanie się podejście, do którego w książce 100 kroków do szczęścia. Jak własnymi siłami zmienić życie namawia Josef Kirschner: „Skończ z udowadnianiem innym swoich ambicji, udowadniaj jedynie sobie, do czego jesteś zdolny” – w końcu nie żyjesz pod publiczkę, powinieneś czuć swoją wartość, a nie na siłę poszukiwać jej w oczach obserwatorów. A czując swą wartość powinieneś też móc korzystać z takich wartościowych rad, jak choćby ta, udzielona przez Jacka Welcha: „Ludzie pewni siebie nie boją zmiany poglądów”.
Przeczytaj koniecznie, jak ważny jest piąty klucz do osiągnięcia życiowego sukcesu.