Sekrety Sukcesu

10 kluczy sukcesu – podsumowanie

10 kluczy sukcesuPodsumowując opisane tu 10 kluczy sukcesu, nie zamierzam ich po prostu streszczać, lecz jako uzupełnienie przedstawię jeszcze nieco cytatów z książek napisanych przez mądrych ludzi. Ponadto chciałbym zaznaczyć, iż nie jest to wiedza objawiona, a raczej ta, którą zdobyłem, korzystając z zalet klucza pierwszegodzięki czytaniu wartościowych książek (i własnym doświadczeniom). A to oznacza, że na pewno nie są to wszystkie składowe wskazujące nam drogę do osiągnięcia szczęścia w życiu, czyli owego życiowego sukcesu. Może z czasem pojawią się tu także kolejne sugestie, dlatego zachęcam do odwiedzania mojego serwisu choć raz na rok. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że to tylko moje subiektywne spojrzenie na treść owych książek, niektórzy bowiem mogą wyciągnąć nieco inne wnioski.

Można też obrócić się na pięcie i zapomnieć o wszystkich poradach, każdy ma bowiem wolny wybór, a tak komentuje to Joe Vitale: „Odrzucając to, co mogło zadziałać, odrzucamy własny rozwój. Odrzucamy to, co możliwe”. Warto taką postawę powiązać z ludźmi, o których napisała na swym blogu Katarzyna ŻbikowskaIdea rozwoju nie jest i nigdy nie będzie zrozumiała dla osób żyjących tylko dniem dzisiejszym, bez szerszego spojrzenia na swoje życie” – te dwa cytaty odnoszą się do ogromnej większości społeczeństwa, która nie potrafi postawić na otwartość swego umysłu.

Chciałbym też przestrzec przed popadaniem w skrajności, bo po przeczytaniu kilku wartościowych książek można popaść w przesadny optymizm i chęć dążenia do dalszego samodoskonalenia (w złych proporcjach w stosunku do ciężkiej i wytrwałej pracy). Jak podkreśla Krzysztof Król: „Nie wpadaj w pułapkę idealizmu. Nie musisz w 100% czasu poświęcać na rozwój. Ważne jest jedynie, abyś zmierzał w dobrym kierunku” – mowa jest tu o tym, że można popaść w paranoję stałego czytania kolejnych książek motywacyjnych i uczęszczania na szkolenia, bez odrobiny odpoczynku i robienia czegoś bezproduktywnego. W każdej dziedzinie można przedobrzyć, dlatego np. w przypadku stylu życia wypracowanego na nowo dzięki kluczom sukcesu należy brać pod uwagę cenną poradę Agnieszki Ornatowskiej: „Warto sobie odpuścić bycie ideałem. Drobne błędy sprawiają, że inni bardziej Cię lubią”.

Aby zmobilizować czytelnika do zagłębienia się interesujące pozycje literatury przedstawię poniżej już bez komentarza 5 cytatów – porad wymagających głębokiego przemyślenia:

Prawdziwym kluczem do zdobycia tego, czego chcesz, jest chcieć, ale nie potrzebować” (Joe Vitale).

Czas jest najcenniejszym z aktywów, jakie posiadasz” (MJ De Marco).

Jest rzeczą ważną, byś dawał innym zanim zaczniesz od nich brać” (Napoleon Hill).

Większość rzeczy, którymi się martwisz, nigdy się nie wydarzy” (Mark Twain).

Duchowość i materializm to dwie strony tej samej monety. To nie przeciwieństwa” (Joe Vitale).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.