Sekrety Sukcesu

Przyciąganie bogactwa. Życie w pełnej harmonii ze światem – James Arthur Ray

Przyciąganie bogactwa. Życie w pełnej harmonii ze światem - James Arthur RayJames Arthur Ray napisał książkę „Przyciąganie bogactwa. Życie w pełnej harmonii ze światem”, starając się urealnić wiedzę przekazywaną w Sekrecie. W zasadzie to ten obszerny materiał (303 duże strony drobnym drukiem, a wszystko to w grubej oprawie) bardziej zbliżony jest do treści książek Joego Vitalego.

Autor jako syn pastora od dzieciństwa miał wiele okazji do obserwacji świata i ludzi – jednak religia oparta o Biblię nie wystarczała mu jako zbiór odpowiedzi na wszystkie pytania. Drążył więc tematy kontrowersyjne, zdobywał wiedzę o innych religiach i wierzeniach wielu ludów na całym świecie, podróżując i sprawdzając wszystko naocznie. Przykładowym jego komentarzem może być ten cytat: „Nigdy nie podobało mi się założenie, iż dopóki nie wyrzeknę się pieniędzy, jedzenia i seksu, nigdy nie będę w stanie wykorzystywać mocy wschodnich praktyk medytacyjnych”. To jeden z niewielu autorów literatury motywacyjnej, który podkreśla istotną rolę seksu w zachowaniu właściwej równowagi życiowej (wskazując na potrzebę dbania o aspekty zdrowia fizycznego i psychicznego, co osobiście uznaję za jeden z kluczy osiągnięcia sukcesu życiowego).

Ponadto na początku autor odnosi się do współczesnej nauki, bazując na najnowszych osiągnięciach w odkrywaniu fizyki kwantowej: „Współcześni naukowcy udowadniają, że wszystko na świecie składa się z energii. (…) Ta energia wibruje i nazywamy to częstotliwością”. Jest to próba uzasadnienia między innymi prawa przyciągania znanego z książki i filmu Sekret (kolejny klucz sukcesu).

filarW wielu książkach o rozwoju osobistym pojęcie bogactwa nie odnosi się do posiadania samych dóbr materialnych – podobnie jest i w tym przypadku: „Chociaż pieniądze to część składowa bogactwa, jest ono jednocześnie pojęciem znacznie szerszym. Prawdziwe bogactwo to stan harmonii i dobrego samopoczucia”. Konstrukcja książki oparta jest o zdefiniowanie Pięciu Filarów Harmonijnego Dobrobytu, które omawiane są w kolejnych rozdziałach. Filarami tymi są:

Finanse

Emocje

Umysł

Ciało

Duchowość

Aby w pełni cieszyć się życiem, należy starać się zachować odpowiedni poziom harmonii we wszystkich pięciu filarach. Warto prześledzić swoje życie i aktualne działania pod kątem tego, czy któryś z filarów nie jest szczególnie zaniedbywany – a potem przystąpić do realizacji planu naprawczego, aby podnieść poziom tego filaru.

Porady zawarte w książce dotyczą wielu aspektów życia. „Umysł myśli obrazami. Koniec, kropka” – to ważna uwaga, aby poświęcać nieco czasu na wizualizacje celów, natomiast znacznie mniej czasu powinniśmy poświęcać na niektóre współczesne elementy, które już pokoleniowo są nam przekazywane, bowiem „Czas jest święty, jest cennym produktem”. Jeden z podrozdziałów książki zatytułowany jest nie przypadkowo „Wyłącz telewizor, aby włączyć siebie”, bowiem „Jeśli zajmujesz swój umysł śmieciami i dajesz mu mało energii, będziesz wytwarzał ograniczoną energię i wyniki. Będzie to widać w Twoich rezultatach, związkach, finansach, zdrowiu, formie – wszędzie”.

Osoby, którymi się otaczasz, albo pomagają Ci wygrywać, albo ciągną Cię w dół” – z tego też powodu Ray akcentuje potrzebę uczestniczenia w tzw. grupie wsparcia – szerzej o tworzeniu i funkcjonowaniu takich grup napisano w książce Siła grupy.

Narzekanie – to kolejny ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, chcąc zmienić swoje życie na lepsze. Najlepszą poradą w tym zakresie jest ten cytat: „Kiedy narzekasz i jęczysz, że jesteś sam i że nie jesteś w żadnym związku, informujesz samego siebie, iż kochasz być samemu i być samotnym. (…) Karmiąc swoje nieszczęście energią i uwagą, jakich nie dajesz niczemu innemu, nie tylko pozwalasz mu istnieć, ale zapewniasz mu najważniejsze miejsce w Twoim życiu”.

Jest też w książce sporo zagadnień dotyczących także typowych elementów bycia dobrym przedsiębiorcą (filar finansowy): „Zarządzanie czasem jest niemożliwe. Wszystko co możesz zrobić, to zarządzać sposobem, w jaki odnosisz się do czasu”. Kluczami do bogactwa są między innymi dwa słowa: inspiracja i entuzjazm: „Mierz wystarczająco wysoko, aby być zainspirowanym i ciągle się rozwijać, ale jednocześnie wybierz coś, w co uwierzysz”. W zachowaniu wysokiego poziomu entuzjazmu, który sprawia, że ciężka praca nad rozwojowym projektem nie jest dla nas nużąca, może być rada autora, którą znamy też z książek Joego Vitalego: „Ciesz się swoimi sukcesami. Kiedy zaczniesz się cieszyć ze swoich sukcesów, zaczniesz zauważać, jak wiele osiągasz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.