Sekrety Sukcesu

Racjonalne oszczędzanie

Swinka skarbonka - Racjonalne oszczędzanieRacjonalne oszczędzanie to styl życia pozwalający na wydawanie mniej, niż się zarabia, przy zachowaniu zdrowego rozsądku i niepopadanie w skrajności skąpstwa. Przy czym należy tu rozważyć dwa aspekty: optymalizację wydatków oraz czasu poświęcanego na rzekome oszczędności (czasem zmarnowanie godziny, żeby zaoszczędzić na czymś 2 zł – to kiepski interes, lepiej przeznacz ten czas na bycie z bliskimi, odpoczynek, bo po prostu czasu nie da się kupić).

Kiedy nie dysponujesz jeszcze dużą kwotą, przestań uganiać się po sieci w poszukiwaniu super promocyjnej lokaty, żeby zwiększyć oprocentowanie o zaledwie 0,2% dzięki temu, że pójdziesz do oddziału banku na rozmowę, podczas której będą chcieli wcisnąć Ci jakiś plan oszczędnościowy jako dodatek do lokaty. Nie marnuj czasu i skup się np. na jednej wyszukiwarce aktualnych lokat i wybierz najlepszą spośród oferowanych przez internet. Załatwisz wszystko bez wychodzenia z domu, a zyskasz sporo czasu! To samo dotyczy prób inwestowania na giełdzie małych kwot, czy aby na pewno uważasz, że ślęczenie przed komputerem, śledzenie for internetowych jest warte rocznego zysku większego o 100 zł, w porównaniu do zwykłego ulokowania środków na rocznej lokacie? Ile w tym czasie mógłbyś zarobić na tym, na czym znasz się najlepiej? Podstawą jest oczywiście posiadanie darmowego konta internetowego w banku, który nie pobiera opłat za przelewy, posiadanie karty płatniczej – sama rezygnacja z opłacania rachunków na poczcie, to już spory krok do przodu! A poniżej propozycje kilku kolejnych kroków do wytyczenia ścieżki Slowlane+.

Przestań niszczyć życie sobie i najbliższym!

Ten akapit poświęcony jest wszystkim palaczom. Tak, papierosy to największy wróg ludzi niezamożnych. Nałóg nie pozwala ludziom na odkładanie pieniędzy (przyciąga ich do stagnacji i często stałej biedy – ludzie tłumaczą to sobie niskimi zarobkami). Przestań oszukiwać samego siebie! Osoba wypalająca paczkę dziennie wyrzuca w błoto minimum 300 zł miesięcznie i jest to ogromna kwota dla osób niezamożnych, wiele dalej omawianych optymalizacji wydatków jest nieporównywalnie mniejszych, niż samo rzucenie palenia. Paleniem szkodzisz zdrowiu własnemu jak i całej rodzinie, utrwalasz też złe wzorce dla swoich dzieci, Twój wygląd też się niekorzystnie zmienia. Dym papierosowy po prostu śmierdzi, będąc nałogowcem jest się skazanym także na niezbyt przyjemny zapach swojej odzieży, a to może mieć także negatywny wpływ na uzyskiwanie lepszych ofert pracy. Skoro nie ma żadnych zalet palenia, to co sprawia, że jeszcze nie rzuciłeś tego nałogu? Bez tego kroku trudno będzie o rewelacyjne efekty dzięki kolejnym sugestiom…

Opłaty stałe – czy wszystkie abonamenty są Ci niezbędne?

Naziemna telewizja cyfrowaPrzemyśl wszelkie abonamenty, jakie posiadasz, czy na pewno są one niezbędne? Najczęstsze to telewizja kablowa z internetem oraz abonament telefoniczny. Czy na pewno potrzebujesz korzystać z maksymalnego pakietu kanałów TV i internetu, jeśli nie starcza Ci pieniędzy do kolejnej wypłaty? Zwróć uwagę, że obecnie otrzymujesz całkiem przyzwoitą ofertę już za darmo dzięki wprowadzeniu naziemnej telewizji cyfrowej. A telefon? Jeśli masz stacjonarny, za który sporo płacisz, nawet się nie zastanawiaj i zrezygnuj. Przedyskutuj też z rodziną zasady korzystania z telefonii, czy na pewno trzeba aż tyle gadać? Potem przelicz wszystko, bo może okazać się, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest płacenie tylko za rozmowy (telefonia na kartę przedpłaconą – doładowania warto robić przez Allegro), a nie za fakt związania się umową abonamentową z konkretną siecią. Masz już telefon, nie szukaj dziury w całym, że nie jest z tego roku, a dają akurat nowszy za złotówkę w promocji z dwuletnim abonamentem! Jego cena jest wliczona w ten przyszły zbędny abonament.

Optymalizuj zużycie energii

W domu też można poczynić pewne oszczędności zwłaszcza dotyczące ogrzewania (ocieplenie mieszkania i szczelne okna, odpowiedni system ogrzewania zimowego) i zużycia prądu (nie korzystaj z trybu Standby (stan czuwania) urządzeń elektronicznych, najwygodniej stosować listwy przeciwprzepięciowe z wyłącznikiem – jednym guzikiem wyłączasz na noc po kilka urządzeń). Pomyśl o oświetleniu energooszczędnym, wcześniej jednak poczytaj w sieci na temat jakości oświetlenia (tu techniczne aspekty szybko się zmieniają). Jeśli masz duże zapotrzebowanie na zmywanie naczyń, co jest normalne przy kilkuosobowej rodzinie, być może przyda się zmywarka (oszczędzisz nieco czasu i kosztów zużycia wody).

A co z samochodem?

Samochód to spory wydatekKolejny ważny aspekt zwłaszcza dla tych, którzy są dopiero na początku przygody z planowaniem budżetu domowego, a być może mają nawet długi. Trzeba rozważyć, czy aby na pewno samochód (a może i dwa) są niezbędne w Twojej rodzinie? Każdy powtarza, że to skarbonka bez dna, a i tak nie potrafią się go pozbyć – wiele osób zaklinowało się mentalnie i nie potrafi realnie ocenić sytuacji. Przykładowo jeśli mieszkasz w dużym mieście, samochód nie jest Twoim narzędziem pracy i nie masz małych dzieci do rozwiezienia po przedszkolach/szkołach, a dobijają Cię korki i ciągłe problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych, zastanów się, czy komunikacja miejska nie okaże się dużo tańszym rozwiązaniem w skali roku? Czy różnica w kosztach jest warta utrzymywania swojego statusu posiadacza samochodu? Zawsze staraj się nie żyć ponad stan, gdy poprawisz swoją sytuację materialną, wyjdziesz z długów, będziesz mógł pomyśleć o odrobinie luksusu w postaci kupna samochodu – wszystko we właściwym czasie.

Ulgi podatkowe

Bądź też na bieżąco z ulgami podatkowymi, na dzieci, leki, internet, remonty, a nawet za honorowe oddawanie krwi – co prawda więcej tych ulg rząd likwiduje, niż wprowadza, ale trzeba wiedzieć, z czego można skorzystać.

Człowiek oszczędny myśli też o teraźniejszości

Pamiętaj, że człowiek racjonalnie oszczędzający nie musi być sknerą. On dobrze gospodaruje swoją gotówką i stać go na takie przyjemności jak wyjście do kina (nie ściąga pirackich kopii filmu z sieci), a nawet w tym przypadku da się zaoszczędzić. Wystarczy znać lokalny rynek zniżek. Np. w pierwszej połowie 2014 roku w Multikinie aktualne były takie oferty jak wtorki z facebookiem, środy z Orange (2 bilety w cenie 1), czwartki z KinderBueno (bilet za 10 zł), do tego tanie wtorki w sieci Helios. Czasem są też zniżki typu długi weekend, oferty na zakupach społecznościowych. Podobnie da się trafić na zniżki z biletami do teatru. Nie zapominaj więc, aby żyć dniem dzisiejszym, a ćwicząc inteligencję finansową w łatwy sposób znajdziesz wiele niedrogich atrakcji życiowych.

Ci, których po przeczytaniu tego tekstu zaciekawiły przedstawione pomysły, na pewno też z wielką chęcią przeanalizują 13 kobiecych sposobów na ekologiczne oszczędzanie oraz ciekawy poradnik ze 107 pomysłami na oszczędzanie oraz kolejny informujący też przy okazji oszczędzania o dodatkowym zarabianiu. Kiedy po jakimś czasie wejdzie Ci w nawyk stosowanie kilku zasugerowanych tu technik, zobaczysz życie w nowych barwach, wtedy łatwiej będzie Ci cieszyć się tym, co masz i łatwiej utrzymać wiarę, że droga do spełnienia marzeń jest możliwa do przejścia, a wybojów na niej znacznie mniej, niż początkowo się wydawało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.