Kiedy dowiedziałem się, że jest w sprzedaży nowa książka Joego Vitalego i ma ona ponad 500 stron i to dużego formatu, byłem zdziwiony, bo nigdy tak obszernej książki nie wydał. Po zakupie tego solidnego tomiska w miękkiej oprawie pt. „T.A.K.! Twój Algorytm Korzyści. Wskazówki 15 wizjonerów” sytuacja się wyjaśniła. Faktycznie stron jest dużo i są one większe niż zwykle, ale po pierwsze zastosowano tu druk z tzw. parametrem (znanym z edytora Word) 1,5 wiersza odstępu, a po drugie to książka, której Joe Vitale był tylko pomysłodawcą i napisał oprócz wstępu tylko jeden rozdział. Pozostałe 14 rozdziałów napisane jest bez udziału Joego. Tak naprawdę to jest zbiór 15 wywiadów, które przeprowadził Craig Perrine z tytułowymi wizjonerami, którzy wpisują się w nową strategię T.A.K.! mówiącą o tworzeniu nowego, lepszego świata przez wykonywanie działań zarówno szkoleniowych dla ludzi chętnych zmiany, jak i przez wspieranie fundacji dobroczynnych (co powinno być jedną z podstawowych cech ludzi bogatych).
Każdy z 15 wizjonerów dokłada w tej książce swoją cegiełkę do wiedzy o zdobywaniu sukcesów zawodowych, w których nie zawsze pieniądze muszą być na pierwszym miejscu. Przy czym nie wszyscy wypowiadają się w identyczny sposób, mają często różne podejścia do tych samych spraw, co tylko podkreśla fakt, że do sukcesu nie prowadzi jedna jedynie słuszna droga!
Z tych wypowiedzi wybrałem zaledwie kilka porad, które tu omówię. Na przykład należy dość uważnie dobierać sobie tych, którzy przekazują nam wiedzę w różnych dziedzinach, bo często otrzymujemy ją już od dzieciństwa jako niewłaściwą, mocno nas ograniczającą: „Dorośli czasami wiedzą zbyt wiele na temat tego, co niemożliwe” – w pełni to potwierdzam, że należy odrzucić jak najwięcej typowych założeń o niemożliwości, bo dzięki tej postawie udało mi się opracować takie zagadnienia (mądre głowy profesorskie mówiły, że tu już wszystko wymyślono, nie ma sensu się tym zajmować), których rezultaty były na tyle istotne w dziedzinie nauki, że pozwoliły mi na obronienie doktoratu jak i habilitacji. Wśród tych dorosłych innym przykładem mogą być np. doradcy finansowi, których porad powinniśmy słuchać z przymrużeniem oka, bowiem: „Nie brakuje ludzi, którzy mówią o tym, w jaki sposób należy zarabiać pieniądze, choć sami pobierają bardzo niewielkie pensje” – lepiej sięgnąć po porady prawdziwie bogatych ludzi.
Czyż to nie pod wpływem dorosłych (całego otoczenia społecznego) już od dzieciństwa staramy się robić wszystko tak, aby owo otoczenie było z nas zadowolone? I to niezależnie od tego, czy te działania są dla nas istotne, wszakże „To Ty jesteś jedyną osobą, która może zająć się tym, co dla Ciebie ważne w życiu ”. A gdy jednak próbujemy się wyłamać ze schematów nam narzucanych, to otoczenie próbuje nas zrównać do swojego niskiego poziomu rozwoju, sprytnie próbując pokazać swoją wyższość, co może prowadzić do niekorzystnych zasad jakie kiełkują i rozrastają się w naszym umyśle, jakoby nie jesteśmy godni tego, czy tamtego. Tu pojawia się niska samoocena, która „jest jednym z elementów, z których wyrasta poczucie niezasługiwania na coś” – należy się tego pozbyć – każdy człowiek ma prawo być kimś wartościowym i wyjątkowym!
Jeden z rozdziałów poświęcono przedstawieniu porad na temat tworzenia strategii marketingowych w internecie przy sprzedaży różnych produktów. W tym między innymi jak tworzyć specjalne opcje pakietowej sprzedaży, np. połączenie jakiegoś kursu z książką w wersji papierowej i elektronicznej (takie zabiegi ma zamiar stosować np. Michał Szafrański przy sprzedaży swojej książki od 2016 roku).
Książka jest bardzo obszerna i czytałem ją z przerwami po kawałku ponad pół roku, czemu sprzyja to, że każdy rozdział można traktować rozłącznie. W międzyczasie wśród polecanych mi książek, znalazła się trylogia „Rozmowy z Bogiem” napisana przez Neale’a Donalda Walscha, sięgnąłem więc po jeden z tych tomów i był to strzał w dziesiątkę. Tuż po tym wróciłem do T.A.K. i ku mojemu zdziwieniu po kilku przeczytanych stronach dotarłem do kolejnego rozdziału, który okazał się być wywiadem właśnie z Walschem, człowiekiem, który podobnie jak Joe Vitale, też spędził sporo czasu jako bezdomny. W wywiadzie tym podkreślił bardzo ważną rzecz, że znacznie ułatwia dojście do sukcesu pomaganie innym także chcącym dojść do takiego celu. Pomocą służy także inny wizjoner z tej książki, a sprawa dotyczy kryzysu finansowego, który zaczął się od nieetycznych i wręcz nielogicznych działań instytucji finansowych w USA, które chcąc za wszelką cenę zarabiać jeszcze więcej, nierozsądnie udzielały kredytów mieszkaniowych wszystkim, nawet tym, którzy mieli marne szanse na stabilne spłacanie kredytu – a wszystko to przy założeniu, że nieruchomości mogą wyłącznie drożeć i windykacja i przejęcie przyszłych mieszkań poprzez odsprzedaż ich przez banki powinno być samonapędzającym się biznesem. Niestety założenie okazało się fałszywe i doprowadziło do ruiny wielu Amerykanów – to właśnie im podpowiada Stephan Choiniere, jak wyjść z takiej trudnej sytuacji spowodowanej niemożnością spłat rat mieszkaniowych.
To książka zarówno dla początkujących (pomaga spojrzeć na świat z innej perspektywy), jak i dla tych bardziej obytych w wiedzy i bogatszych (sugerując im, że warto pomagać na różne sposoby tym, którzy nie mieli w życiu łatwego startu).