Sekrety Sukcesu

Oczekuj cudów! Sekretna moc tkwi w TOBIE – Joe Vitale

Oczekuj cudów! Sekretna moc tkwi w TOBIE - Joe VitaleKsiążka „Oczekuj cudów! Sekretna moc tkwi w TOBIE” to pozycja, którą Joe Vitale poświęcił na dokładniejsze wyjaśnienie tego, co niektórym czytelnikom wydało się niezrozumiałe w jego wcześniejszych kilku ważnych książkach traktujących o duchowej stronie życiowego sukcesu w różnych aspektach życia. Powstała ona w 2008 roku (polskie wydanie w 2010). Ponadto jest to pozycja z dużym akcentem na podawanie przykładów, konkretnych relacji ludzi, którzy dzięki wiedzy Vitalego odmienili swoje życie na lepsze.

Jednym z kluczowych zagadnień związanych z promowanym przez Vitalego prawem przyciągania jest kwestia przekonań, które pozyskaliśmy w trakcie naszego dotychczasowego życia, a wpoili je nam najczęściej rodzice, szkoła a nawet media. To przekonania blokują nas przed osiągnięciem tego, czego oczekujemy już po poznaniu podstawowych reguł prawa przyciągania: „Bez względu na to, w ilu warsztatach weźmiesz udział i ile poradników kupisz, nie zajdziesz dalej, niż pozwolą Ci na to Twoje przekonania”. Te blokujące nas przekonania autor nazywa antyzamiarami. Najpierw należy zmienić własne przekonania co do konkretnych dziedzin życia, aby móc uznać, że nasz postęp i osiągnięcie czegoś wyjątkowego w danej dziedzinie jest możliwe, później można spodziewać się cudów, dla niektórych zwanych także pozytywnymi zbiegami okoliczności.

Pozostaje jednak problem z przekonaniami innych ludzi nas otaczających, mało kto będzie w stanie zaakceptować to, gdy mu powiesz, że warto zmienić jego przekonania na coś bardziej wartościowego. „Jak często spotykasz na swojej drodze ludzi, którzy nie mają nic pozytywnego do powiedzenia na żaden temat?” – to Twoje nowe szersze spojrzenie może powoli doprowadzić do rezygnacji z przebywania z takimi malkontentami i poszukiwania tych, którzy wnoszą dyskusją coś wartościowego do Waszego życia – i to prawidłowa konsekwencja Twojego działania.

Na pewno nie wystarczy jedynie zmiana przekonań, ważne jest również działanie. A każde działanie przynosi jakieś rezultaty, czasem porażki, ale „Porażka nie jest naszym wrogiem – to ważna wskazówka, która pomaga nam zdefiniować nowy kierunek działań”.

Autor szczególną uwagę poświęca sprawom z przeszłości, zwłaszcza ciężkim chwilom: „Bez względu na to, jak skomplikowana jest Twoja przeszłość, pamiętaj o jednym – to tylko przeszłość, nic więcej” – nie ma sensu żyć trudnymi zdarzeniami z przeszłości, należy je potraktować jako rodzaj lekcji, wyciągnąć wnioski i iść dalej do przodu bez rozpamiętywania i rozdrapywania starych ran. A jeśli w pamięci mamy obraz kogoś, kto nas skrzywdził, należy dokonać wewnętrznego oczyszczenia i przebaczenia (ta osoba nie musi o tym wiedzieć, chodzi o to, abyśmy my od tej pory neutralnie podchodzili do minionych problemów): „Musisz umieć wybaczać nie tylko sobie, ale również innym ludziom. (…) Przebaczenie ma swoiste emocjonalne wyzerowanie, pozwalające nam wyciągać wnioski i dalej iść do przodu bez zbędnego bagażu w postaci negatywnych emocji”.

Osobny rozdział Vitale poświęcił istotnej roli wdzięczności w naszym życiu. Chodzi o to, aby być wdzięcznym każdego dnia za to, co posiadamy, nie tylko w kwestiach materialnych, ale i w sensie zdrowia, przyjaciół, a nawet tego, że mamy szansę podziwiać kolejny piękny zachód słońca. Wdzięczność nawet w trudnych chwilach potrafi nam poprawić humor i sprawić, że wszystko wokół stanie się barwniejsze: „Nie pozwól, żeby ludzie mówili Ci, jak powinieneś się czuć albo zachowywać. Jeśli przyjmiesz postawę wdzięczności, szybko poczujesz jej zbawienny wpływ. Twoje życie stanie się pełniejsze i bogatsze.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.