Norman Vincent Peale jest zawodowym pisarzem książek motywacyjnych. Zawodowym – to raczej określenie wynikające z dużej liczby opublikowanych pozycji. Jego wyróżnikiem wśród tysięcy autorów tego nurtu jest to, iż jest osobą duchowną. Ta cecha sprawia, że w jego książkach bardzo dużo odwołań do wiary katolickiej, co może utrudniać niektórym czytelnikom obiektywny odbiór treści książki. Ale autor nie podkreśla w jakiś specjalny sposób wyższości własnej wiary nad innymi, stąd nawet osoby niewierzące jak i te, które akceptują szeroki wachlarz religii, nie będą w żadnym stopniu zdegustowane.
W książce „Możesz, jeśli myślisz, że możesz” przedstawiono wiele opowieści z bogatego życia autora, pojawia się też trochę inspirujących cytatów, jak choćby: „Obecnie świat porusza się tak szybko, iż osobie twierdzącej, że czegoś nie da się zrobić, zazwyczaj przerywa ten, kto właśnie to robi” – Harry Emerson Fosdick.
Książka składa się z 14 rozdziałów, przy czym na końcu każdego znajduje się wartościowe podsumowanie najistotniejszych idei zaprezentowanych w danym rozdziale.
W pierwszym rozdziale podkreślane są role działania i wytrwałości w dążeniu do celu: „Nie pozwól, aby okoliczności Cię pokonały. Zawsze jest za wcześnie, by rezygnować. Wciąż działaj”.
W kolejnym rozdziale akcentowana jest rola wiary (i nie chodzi tu o Boga, lecz wiarę, że czegoś można dokonać: „Uwierz, że rozwiązanie Twego problemu jest możliwe. Wierzącym przydarzają się niesamowite rzeczy”). W rozdziale trzecim autor mówi o roli spokoju i bycia zrelaksowanym – a jest to możliwe, gdy zauważymy w sobie przyczyny swego napięcia nerwowego, a następnie będziemy praktykować sposoby rozluźnienia się i uzyskiwania spokoju. Ważna jest też motywacja i konsekwencja („cokolwiek robisz, nie bądź połowiczny”), co podkreślone zostało w rozdziale czwartym. Kolejny rozdział mówi o pewności i potrzebie wiary siebie „Upewnij się, że posiadasz właściwy obraz siebie, ponieważ skłaniamy się do tego, by stawać się takimi, jakimi siebie widzimy”.
W podsumowaniu do rozdziału 9 możemy przeczytać: „Jeśli kochasz życie, ono odwzajemni Twoją miłość. Otaczaj się entuzjastycznymi ludźmi. Pozwól, by ich entuzjazm ogarnął Ciebie”. W książce są też i inne porady w tym dotyczące utrzymania zdrowia dzięki pozytywnym myślom, pojawia się też zalecenie korzystania z idei powszechnie znanej jako burza mózgów: „Sposobem na to, by mieć dobry pomysł, jest mieć ich wiele. Stosując zasadę opóźnionego osądu, można wyprodukować znacznie więcej dobrych pomysłów.”.
Warto z pewnością po tą książkę sięgnąć, traktując ją jako literaturę uzupełniającą w drodze do poznawania lepszego siebie, lepszej słonecznej strony życia.
Lubię takie książki motywacyjne, tym bardziej takie które zbierają pozytywne recenzje, więc chętnie zainteresuje się tym co wyszło spod pióra pana Normana Vincent Peale.