Sekrety Sukcesu

Możesz, jeśli myślisz, że możesz – Norman Vincent Peale

Możesz, jeśli myślisz, że możesz - Norman Vincent PealeNorman Vincent Peale jest zawodowym pisarzem książek motywacyjnych. Zawodowym – to raczej określenie wynikające z dużej liczby opublikowanych pozycji. Jego wyróżnikiem wśród tysięcy autorów tego nurtu jest to, iż jest osobą duchowną. Ta cecha sprawia, że w jego książkach bardzo dużo odwołań do wiary katolickiej, co może utrudniać niektórym czytelnikom obiektywny odbiór treści książki. Ale autor nie podkreśla w jakiś specjalny sposób wyższości własnej wiary nad innymi, stąd nawet osoby niewierzące jak i te, które akceptują szeroki wachlarz religii, nie będą w żadnym stopniu zdegustowane.

W książce „Możesz, jeśli myślisz, że możesz” przedstawiono wiele opowieści z bogatego życia autora, pojawia się też trochę inspirujących cytatów, jak choćby: „Obecnie świat porusza się tak szybko, iż osobie twierdzącej, że czegoś nie da się zrobić, zazwyczaj przerywa ten, kto właśnie to robi” – Harry Emerson Fosdick.

Książka składa się z 14 rozdziałów, przy czym na końcu każdego znajduje się wartościowe podsumowanie najistotniejszych idei zaprezentowanych w danym rozdziale.

W pierwszym rozdziale podkreślane są role działania i wytrwałości w dążeniu do celu: „Nie pozwól, aby okoliczności Cię pokonały. Zawsze jest za wcześnie, by rezygnować. Wciąż działaj”.

W kolejnym rozdziale akcentowana jest rola wiary (i nie chodzi tu o Boga, lecz wiarę, że czegoś można dokonać: „Uwierz, że rozwiązanie Twego problemu jest możliwe. Wierzącym przydarzają się niesamowite rzeczy”). W rozdziale trzecim autor mówi o roli spokoju i bycia zrelaksowanym – a jest to możliwe, gdy zauważymy w sobie przyczyny swego napięcia nerwowego, a następnie będziemy praktykować sposoby rozluźnienia się i uzyskiwania spokoju. Ważna jest też motywacja i konsekwencja („cokolwiek robisz, nie bądź połowiczny”), co podkreślone zostało w rozdziale czwartym. Kolejny rozdział mówi o pewności i potrzebie wiary siebieUpewnij się, że posiadasz właściwy obraz siebie, ponieważ skłaniamy się do tego, by stawać się takimi, jakimi siebie widzimy”.

W podsumowaniu do rozdziału 9 możemy przeczytać: „Jeśli kochasz życie, ono odwzajemni Twoją miłość. Otaczaj się entuzjastycznymi ludźmi. Pozwól, by ich entuzjazm ogarnął Ciebie”. W książce są też i inne porady w tym dotyczące utrzymania zdrowia dzięki pozytywnym myślom, pojawia się też zalecenie korzystania z idei powszechnie znanej jako burza mózgów: „Sposobem na to, by mieć dobry pomysł, jest mieć ich wiele. Stosując zasadę opóźnionego osądu, można wyprodukować znacznie więcej dobrych pomysłów.”.

Warto z pewnością po tą książkę sięgnąć, traktując ją jako literaturę uzupełniającą w drodze do poznawania lepszego siebie, lepszej słonecznej strony życia.

Komentarze

  1. Karol Bankowy 21 listopada 2017 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.