Sam tytuł książki „Skuteczne przyciąganie. Co robić, by prawo przyciągania zawsze działało w Twoim przypadku” wskazuje już praktycznie wszystko, o czym w niej mowa. Jest to bezpośrednie nawiązanie do książki Sekret. Charakterystyczne dla tej pozycji, że napisała ją kobieta, Sonia M. Miller (bowiem większość książek o rozwoju osobistym opublikowali mężczyźni).
Autorka podkreśla wagę Prawa Przyciągania i sugeruje, że przy negatywnych myślach przyciągamy jeszcze więcej negatywnych zdarzeń: „Jeśli powiesz sobie: ‘To, co mi się przytrafia jest złe i oznacza, że moje marzenia się nie spełnią’, to przez Prawo Przyciągania dostajesz to, o co się prosiłeś – niespełnione marzenia”.
Sonia M. Miller tak uzasadnia mechanizm powstawania pragnień: „Na świecie istnieją ból i cierpienie, ponieważ największym darem człowieczeństwa jest bycie otoczonym kontrastem, czyli tym, co Ci się podoba i tym, co Ci się nie podoba, po to, żebyś mógł zdecydować, czego pragniesz. Gdyby nie było kontrastu, względności, to nie byłoby warunków do narodzenia się pragnień” – to prawo kontrastu.
„To uczucia tworzą, a nie techniki” – w technikach rozwoju osobistego stosowane są różne metody, takie jak wmawianie sobie, że jest świetnie i będzie jeszcze lepiej, że my sami jesteśmy wartościowi itp. Ale jest w tym jeden haczyk, samo powtarzanie tego typu mantry nic nie znaczy, jeśli w myślach po prostu temu zaprzeczamy i nie wierzymy w to, co sobie powtarzamy. My po prostu musimy mieć do takich zwrotów pozytywne podejście, żeby jakakolwiek technika miała sens egzystencji. Np. w przypadku udawania, że już mamy to, czego pragniemy (wiele osób robi to odruchowo, przenosząc się na chwilę w świat swoich marzeń – i to bardzo dobre podejście, choćby tylko z powodu tego, że poczujemy się lepiej, odpoczywając od nieraz sporych, przytłaczających nas problemów codzienności). Odmianą wzmacniającą technikę udawania jest zachowywanie się tak, jakby marzenie stało się faktem, było już zrealizowane.
„Nie musisz rezygnować ze swojego dotychczasowego życia, żeby realizować swój wyższy cel” – dążąc do celu po prostu rób, co możesz, byle bez oszukiwania samego siebie co do realnej chęci osiągnięcia celu.
Autorka zaprezentowała w książce IV kroki formuły, dzięki którym Prawo Przyciągania ma działać poprawnie:
I Określ czego pragniesz.
II Udaj, że już to masz.
III Uwolnij to i pozwól temu wrócić (nie kontroluj wszystkich możliwych procesów i zdarzeń, bo tego się w pełni nie da wykonać).
IV Korzystaj ze swoich praw i świętuj! (obejmuje on przyjęcie do swojego życia nowego stylu życia, nowego sposobu patrzenia na nie i na Wszechświat).
Książka ta należy do tych o zabarwieniu duchowym, w których podkreślana jest nieskończona moc Wszechświata. Autorka przychyla się do opinii, że w rzeczywistości wcale nie musi dominować niedostatek, a pojawia się on głównie z Prawa Przyciągania i powszechnych o niedostatku opinii, które blokują nas w spełnianiu marzeń: „Wiara w niedostatek, ograniczenia i warunki nie pozostawia wolnego miejsca, aby nieskończenie kochająca, potężna i mądra świadomość mogła wyrazić się w Twoim życiu”.
Ale prócz duchowości akcentowane są specyficzne dla rozwoju osobistego i działań biznesowych aspekty: otwartość (trzeba mieć otwarty umysł, a nie posługiwać się utartymi schematami), chęć (do działania), wiara (w sukces, w możliwość spełnienia marzeń), zaangażowanie i dyscyplina (bez których trudno o jakiekolwiek skuteczne działania prowadzące do sukcesu), odwaga, cel (który należy sobie postawić i do niego dążyć).